ЗМІ

Жабченко: главное сплотить команду

2015 рік

Главный тренер "Горняка-Спорт" Игорь Жабченко ответил на вопросы Газеты по-украински. Далее - языком оригинала
За місяць виповниться два роки, як колишній футболіст збірної України Ігор Жабченко працює з командою "Гірник-Спорт" з міста Комсомольськ Полтавської області. У минулому сезоні наставник привів своїх підопічних до перемоги у другій лізі. А в дебютному сезоні другого за значимістю дивізіону країни "Гірник-Спорт" завершив перше коло у трійці лідерів. У Комсомольську все частіше говорять про прем'єр-лігу.

"Команда має заряджатися однією метою і йти до неї, - каже Ігор Валентинович. - Стараємось грати в агресивний футбол, пресингувати суперника і не давати командам спокійно розпоряджатися м'ячем. Зрозуміло, що в нас не все виходить. Але гравці виконують наші вимоги і роблять все, щоб ми вигравали".
«Горняк-Спорт» после отпуска. С первым рабочим днём! (видео, комментарии)
Які позиції плануєте підсилити у зимове трансферне вікно?
"Від нас пішли три футболісти. Треба взяти на їх місце кваліфікованих виконавців, які б швидко змогли адаптуватися у нашому колективі. Сергій Алексанов та Максим Приходной — непогані гравці, але вони не змогли виконати наші вимоги. Думаю, вони допоможуть іншим командам. Той же Максим може обіграти і пробити, але він не любить відбирати м'яч. Ми собі не можемо дозволити такого привілею, щоб хтось не біг назад. Орендований у "Металіста" Олександр Андрієвський повернувся у Харків. Він нам дуже допоміг. У нього є все, щоб вирости у хорошого футболіста".

Хто з підопічних перевершив ваші очікування?
"Олексій Моісеєнко, Володимир Корольков та Ігор Кирієнко. Хлопці додавали з кожним матчем. Виконували всі мої вимоги. Корольков сам приніс нам 9 очок. Президент клубу натішитися ним не може".

Звертаєте увагу на людські якості гравця?
"Звичайно. Якщо футболіст гниль, то це негативно впливатиме на колектив і роз'їдатиме його зсередини. Від таких потрібно відразу відмовлятися. Гравець має виконувати мої вимоги. Якщо він цього не хоче робити, огризається, то такого не може бути апріорі".

Колишній тренер баскетбольного "Будівельника" Айнарс Багатскіс розповідав, що в Росії один гравець просив кричати на нього матом. Так він краще грав.
"Ми не можемо опускатися нижче плінтуса. Можемо говорити на підвищених тонах, можна вжити якесь слово, але якщо постійно так робити, то воно не матиме ефекту. Перед тренуванням у нас завжди всі сміються, розповідають анекдоти. Олексій Моїсеєнко спочатку не міг зрозуміти, куди він потрапив. А зараз вже сам жартує.
Моисеенко: думал, закончу с футболом (видео)
Але демократія завершується тоді, коли починається тренування чи гра. Гравці мають розуміти, що ми можемо посміятися, навіть випити шампанського, коли випадає така можливість, але під час робочого процесу вони повинні виконувати мої вказівки. Я ніколи не перевіряю своїх підопічних. Я можу один раз щось пробачити, але на другий раз гравці знають, що треба збирати речі і їхати додому".

Футболіст з першої ліги може пробитися у команду прем'єр-ліги?
"Звичайно. У "Зірці" в мене грав Артем Путівцев, якого списали з "Металіста". Ми з ним попрацювали і харків'яни повернули його назад у першу команду. Артема відразу викупив "Іллічівець". Тренерам прем'єр-ліги не потрібно боятися брати відповідальність і запрошувати футболістів. У першій лізі чимало хороших гравців, які можуть заграти в еліті".

Наставник "Ювентуса" Массіміліано Аллегрі посеред ночі перед матчем може змінити тактичну схему.
"У нього такий підбір виконавців, то він може собі це дозволити. Хай приїде в Комсомольськ і тут спробує попрацювати. Він може купити в "Ювентус" нападника, який сам обіграє десятьох і заб'є чи захисника, якого ніхто не зможе пройти. Тренеру головне згуртувати команду і не заважати таким футболістам грати".

Віктор Скрипник розповів, що успіх команди на 50% залежить від футболістів, на 30% - від тренера і на 20% - від удачі. Така німецька статистика.
"Треба ще врахувати президента, бухгалтерію, адміністрацію і взаєморозуміння між всіма клубними структурами. Тоді гравцям добре, адже вони отримують все вчасно. Тренерському штабу теж добре, оскільки налагоджений тренувальний процес. Взагалі, чим менше між президентом та тренером проміжних ланок і посередників, тим краще".

Команди прем'єр-ліги часто скаржаться на необ'єктивне суддівство. Яка ситуаціяу першій лізі?
"Гріх скаржитися. Претензії по суддівству можуть бути хіба до виїзного матчу проти чернігівської "Десни". Арбітр вилучив двох наших гравців і зарахував гол з офсайду у наші ворота. Хоча визнаю, що перше вилучення було справедливим. Жоден арбітр не зможе "загнати" команду, якщо вона грає. Він же не буде сам забивати м'ячі. Немає сенсу приділяти увагу суддям. Треба дивитися на свій клуб".

Після матчів відразу засинаєте?
"Кожен матч — це емоційний стрес. Коли був футболістом, то не міг заснути до п'ятої ранку. Зараз так само. Не залежно виграла команда чи програла. Навіть якщо вдається заснути, то поспиш кілька годин і прокидаєшся з самого ранку".


На базі команди висить великий плакат збірної Іспанії з кубком світу. Чому іспанці?
"Ця команда виграла два чемпіонати Європи і один Кубок світу, але сподіваюсь, що скоро там висітиме плакат нашої команди. Керівники команди пообіцяли нам. Думаю, так правильно".

Готові до виходу в елітний дивізіон?
"Щоб вийти в еліту, нам спочатку потрібно набратися досвіду боєздатний колектив. Візьмемо донецький "Олімпік". Клуб робив усе поетапно: спочатку "поварилися" у другій лізі, а потім у першій. Паралельно розвивали інфраструктуру: перебудували стадіон, обладнали базу, покращили тренувальні поля, організували дитячу спортивну школу. Клуб зміцнів і зрозумів, що готовий до прем'єр-ліги. Так і нам потрібно робити. А поки нам ще зарано до "вишки".
Але якщо за підсумками сезону вийдемо до еліти (очевидно, для цього треба буде виграти першу лігу. — "ГПУ"), то сподіватимемося, що спонсори нам підуть назустріч. Протягом 20 років існування клуб їх жодного разу не розчарував і в цьому велика заслуга його президента Петра Каплуна. Гадаю, що і власник компанії "Феррекспо" Костянтин Жеваго і голова правління Полтавського гірничо-збагачувального комбінату Віктор Лотоус не відмовляться привезти до міста прем'єр-лігу.

Поточне третє місце команди - закономірний результат?
"Ми виграли чемпіонат другої ліги. Це був один із найсильніших турнірів за останні 20 років. Відразу вісім команд з 19-ти претендували на вихід до першої ліги. Не було явних аутсайдерів та прохідних матчів. Деякі команди не набирали очок, але в кожному поєдинку давали бій. Ми загартувались у цьому чемпіонаті, а влітку доукомплектувались: взяли гравців з досвідом виступів у першій лізі. Вони дуже допомогли. На зборах команда виконала хорошу роботу. Прогнозував, що "Гірник-Спорт" перебуватиме, щонайменше, у п'ятірці".

Які покращення інфрастуктури треба зробити з прицілом на прем’єр-лігу?
"Наш стадіон вміщує 2 500 глядачів. Потрібно добудувати дві трибуни за воротами. Це не складно. Окрім "основи" має бути дубль та команда дев’ятнадцятирічних. Тобто, потрібно утримувати три колективи замість одного".

Яким має бути бюджет команди прем'єр-ліги?
"Щонайменше, п'ять мільйонів доларів. Приблизно такий в "Олімпіка".

Яка ситуація у першій лізі у цьому сезоні, зважаючи на ситуацію в країні?
"Рівень турніру доволі непоганий. Всі матчі проходять у напруженій боротьбі, немає прохідних. Є міцні колективи та сильні виконавці. Але чимало команд грають без грошей. Наприклад, чернівецька "Буковина" та "Миколаїв". В алчевській "Сталі" кошти отримували, але команда не тренувалася на відповідному рівні. Футболісти збиралися в день матчу чи за два дні до гри. Це не дуже добре. Краматорський "Авангард" взагалі знявся зі змагань".

Турнірна ситуація дозволяє вам ускладнювати гру команди?
"На вершину легко залізти, але важко там втриматися. Спочатку до нас ставилися трохи зневажливо. Тепер всі суперники будуть серйозно налаштовуватися. Зараз нам потрібно підсилити склад 3-4 виконавцями, щоб влити у команду свіжу кров і забезпечити здорову конкуренцію. Хочемо залишитися у трійці лідерів. У першій лізі головне — це функціональна підготовка. Нам потрібно, щоб команда 95 хвилин бігала і виконувала завдання тренерського штабу: пресинг, контроль м'яча та швидкі атаки. Якщо гравці функціонально не готові, справи не буде. А тактику і систему підлаштовуєш під виконавців, яких маєш.
Також важлива індивідуальна майстерність гравців та наявність лідера. А якщо людина не може зупинити м'яч, віддати передачу чи з метра забити, то ніяка тактика не допоможе".

Де шукаєте підсилення?
"Працюю з трійкою агентів, які знають мої вимоги. Вони знаходять гравців на потрібні мені позиції. Хлопці приїжджають на перегляд. Якщо футболісти мене влаштовують, підписуємо з ними контракт. Якщо ні, то пошук продовжується. У нас немає грошей на трансфери. Орієнтуємось на вільних агентів або оренду гравців.

Так було з Олександром Андрієвським, якого орендували у харківського "Металіста". Він нам допоміг. Виступаючи за "Гірник-Спорт" отримав виклик у молодіжну збірну України від Сергія Ковальця. Тепер на нього розраховує Ігор Рахаєв. Думаю, йому рано до прем'єр-ліги. Ще півроку можна пограти у нас. А так у нього є все, щоб вирости у хорошого футболіста".

"Гірник-Спорт" грає без легіонерів. Тренеру легше працювати, коли у команді всі свої?
"Важко сказати. У мене мало досвіду роботи з іноземцями. У кіровоградській "Зірці" був легіонер. На тренуваннях носив м'яч на голові, а в грі допускав багато браку і помилок. До них потрібно шукати підхід. Іноземцям важко їхати на гру і мовчки налаштовуватись. У нас чути, як муха по салону літає, а їм хочеться співати".

Скільки гравців потрібно мати в обоймі команді першої ліги?
"23 футболіста. Обов'язково - трьох голкіперів. Решта — польові. Бажано, щоб гравці були рівноцінними. Якщо у колективі нормальний мікроклімат, то ніхто не ображається, коли не проходить в основний склад. Хлопці розуміють: потрібно чекати на свій шанс, працювати на тренуваннях і старатися проявити себе в ті 5-10 хвилин, коли виходиш на заміну. Головне створити колектив однодумців. Тоді він битиметься за тренера і ніколи його не підведе.
Дуже важко без досвідчених гравців, які вже десь пограли і щось вміють. Без них молодь варитиметься у своєму соку і не прогресуватиме".

Як у команді опинився колишній гравець московського "Спартака" та київського "Арсенала" Єгор Лугачов?
"Знаю його з 15 років. Я тренував юнацьку збірну України — хлопців 88-го року народження. Лугачов був лідером команди. Тодішній селекціонер "Спартака" Сергій Шавло три роки їздив по всіх турнірах і дивився за Єгором. Тоді його запросили у Москву. В Лучагова дуже багато футбольних якостей, але він не потрапив до тренера, який би допоміг їх розвинути. З Москви він приїхав грати за "Арсенал". Весь час скаржився на якийсь біль. А кому ти потрібен, якщо у тебе постійно щось болить? У першоліговій "Полтаві" історія повторилася, хоча починалося все досить добре.
Я знаю потенціал Лугачова і як він може грати. Покликав Єгора в Комсомольськ, коли прийняв команду, але попередив: "Якщо у тебе щось болітиме, то завершуй з футболом і йди на подіум. Якщо хочеш грати, то вперед. Тобі тільки 26 років". Відповів: "Валентиновичу, я все зрозумів". Зараз він непогано виглядає. У Єгора все ще попереду.

Які ваші тренерські амбіції?
"Не треба боятися другої чи першої ліг. Тренер має працювати і досягати результату, а не сидіти вдома і чогось чекати. Звичайно, хочеться попрацювати у прем'єр-лізі. Треба старатися, щоб тебе помітили. А якщо не кличуть, то потрібно зі своєю командою виходити в еліту".

Стажувався у "Баварії"
Ігор Жабченко слідкує за чемпіонатами Іспанії та Англії. Останній матч, який вразив наставника, фінал Ліги чемпіонів-2013 "Баварія" — "Боруссія", Дортмунд — 2:1.
- Приємне було видовище. "Баварія" виглядала, як танк. Кожен гравець знав свій маневр. Коли працював зі збірною України шістнадцятирічних, їздив на стажування до Мюнхена. Сподобався тренувальний процес «Баварії», побачив багато нових вправ. Кожна з них має конкретну мету. Наприклад, розвиває швидкість чи витривалість. Хотілося б відвідати табір німецького чемпіона ще раз. Тим більше нині, коли там працює Хосеп Гвардіола.

Мрія
"Під час ігрової карєри весь час ставав другим. Серед виграних трофеїв - Кубок України. А от на тренерському містку хочеться досягти верхівки, стати чемпіоном. Це звання завжди буде з тобою. У другій лізі я вже двічі перемагав. Але моя ціль - чемпіонство у прем'єр-лізі".